Daniel Bachrach, Przez namiętność do zbrodni. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie (KPW 62)

Warszawa, Londyn, lata 1910-30. Zbiór zawiera siedem opowiadań, które są zapisami autentycznych spraw kryminalnych prowadzonych przez aspiranta Daniela Bachracha. Dwie z nich miały miejsce w czasie jego pracy w policji londyńskiej. Chodziło tu o tajemnicze morderstwo w pociągu oraz znalezienie zabitego człowieka na ulicy. Nie mniej wciągające są warszawskie opowiadania. Jedna z ciekawszych spraw została opisana w tytułowym opowiadaniu i dotyczy nagłej śmierci znanego filantropa, Krasnodębskiego. Czy młodsza o 25 lat świeżo poślubiona małżonka okaże się winna? Bachrach opisuje także często spotykane bandy szantażystów, czy to uwodzicieli, czy oszustów w karty. Ich działania często doprowadzały młodych przedstawicieli arystokracji do samobójstwa. W opowiadaniu Szatan – głód Bachrach kreśli krótkie biografie osób, które pochodziły z dobrych domów, ale weszły na przestępczą drogę.

Tom 62. Kryminałów przedwojennej Warszawy i 4. tom opowiadań Daniela Bachracha

Fragment tytułowego opowiadania:

Przed szeregiem lat głośno było w całej Polsce o śmierci znanego i ogólnie poważanego przemysłowca i obywatela ziemskiego, Krasnodębskiego. Zmarły należał do wielu towarzystw dobroczynności publicznej i czynił wiele dobrego na polu filantropijnym, toteż cała okolica opłakiwała jego przedwczesny zgon. Był to człowiek w sile wieku i w chwili śmierci nie przekroczył jeszcze pięćdziesiątki. Aczkolwiek zmarł on po długotrwałej chorobie, jednakże o przyczynie odejścia krążyły różnego rodzaju pogłoski.
Na skutek prośby rodziny zmarłego władze sądowe zdecydowały się nawet na dokonanie sekcji zwłok, lecz jak wynikało z orzeczenia lekarzy, Krasnodębski zmarł śmiercią naturalną.
Od chwili tej minęło prawie pół roku, gdy pewnego dnia wezwany zostałem do gabinetu naczelnika…

Spis opowiadań:
W szponach szantażysty dacingowego     5
Szatan-głód      27
W sidłach szulera     53
Pod wpływem hipnozy      75
Przez namiętność do zbrodni     97
Tajemnice wielkiego miasta      119
Skradziony wynalazek     137

https://www.wydawnictwocm.pl/daniel-bachrach-przez-namietnosc-do-zbrodni-sensacyjne-pamietniki-bylego-aspiranta-kpw-62-p-418.html