Seria Arsene Lupin – kolejność czytania
W związku z wydaniem przez nasze wydawnictwo już prawie całej serii z Arsene Lupinem, dostajemy dużo zapytań o kolejność czytania książek z tej serii. Generalnie obowiązuje zasad czytania według chronologii wydania. Seria ta ukazywała się we Francji przez ponad 30 lat – do wybuchu II wojny światowej i śmierci Maurice Leblanca. Nawet jeśli autor w niektórych utworach, jak np. Hrabina Cagliostro, sięga do młodości Lupina, to nie ma żadnych przeszkód, żeby te tytuły czytać po kolei.
Poniżej przybliżamy nieco czytelnikom chronologię wydawania przygód Arsena Lupina.
- 1907 – Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz (Arsène Lupin gentleman-cambrioleur)
- 1908 – Nowe przygody Arsène’a Lupina (Arsène Lupin)
- 1908 – Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès (Arsène Lupin contre Herlock Sholmès)
- 1909 – Wydrążona iglica (L’Aiguille creuse)
- 1910 – 813 (813)
- 1912 – Kryształowy korek (Le Bouchon de cristal)
- 1913 – Zwierzenia Arsène’a Lupina (Les Confidences d’Arsène Lupin)
- 1916 – Odłamek (L’Éclat d’obus)
- 1918 – Złoty trójkąt (Le Triangle d’Or)
- 1919 – Wyspa trzydziestu trumien (L’Île aux Trente Cercueils)
- 1921 – Zęby tygrysa – część 1: Don Luis Perenna (Les Dents du tigre, vol.1)
- 1921 – Zęby tygrysa – część 2: Tajemnica Florence (Les Dents du tigre, vol.2)
- 1923 – Osiem uderzeń zegara (Les Huit coups de l’horloge)
- 1924 – Hrabina Cagliostro (La Comtesse de Cagliostro)
- 1926 – Płaszcz Arsène’a Lupina (The Overcoat of Arsen Lupin)
- 1927 – Zielonooka panna (La Demoiselle aux yeux verts)
- 1928 – Agencja Barnett i Spółka (L’Agence Barnett et Cie.)
- 1929 – Tajemnicze domostwo (La Demeure mystérieuse)
- 1931 – Niesamowity dwór (La Barre-y-va)
- 1933 – Dwa uśmiechy jednej pani (La Femme aux deux sourires)
- 1933 – Inspektor Victor (Victor de la Brigade mondaine)
- 1935 – Zemsta hrabiny Cagliostro (La Cagliostro se venge)
- 1941 – Miliardy Arsene’a Lupina (Les Milliards d’Arsène Lupin)
- 2012 – Le Dernier Amour d’Arsène Lupin
Do serii Arsene Lupin zaliczane są obecnie także dwa tytuły:
- Dorota, tancerka na linie (rozwiązanie zagadki z Wydrążonej iglicy)
- Książę Jerycho (powieść miała ukazać się początkowo z Arsene Lupinem, ale ze względu na zawiłości prawne Maurice Leblanc musiał zmienić imię głównego bohatera)
Sam Arsene Lupin zmienia się wraz z upływem serii: początkowo złodziej, stopniowo staje się detektywem do specjalnych spraw, działającym pod przykryciem, ale często współpracującym z organami ścigania. Jego pierwszy przeciwnikiem w policji jest słynny inspektor Ganimard, w dalszych powieściach Lupin współpracuje poniekąd z inspektorem Bechoux.
Książki z Arsene Lupinem możemy podzielić na dwie grupy: zbiory opowiadań oraz powieści, w których wyróżniają się jeszcze powieści dwutomowe.
Zbiory opowiadań | Powieści (z * duże powieści dwutomowe) |
Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz | Wydrążona iglica |
Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès | 813* |
Zwierzenia Arsène’a Lupina | Kryształowy korek |
Osiem uderzeń zegara | Odłamek |
Agencja Barnett i Spółka | Złoty trójkąt* |
Wyspa trzydziestu trumien* | |
Zęby tygrysa* | |
Hrabina Cagliostro | |
Zielonooka panna | |
Tajemnicze domostwo | |
Niesamowity dwór | |
Kobieta o dwóch uśmiechach | |
Inspektor Victor | |
Zemsta hrabiny Cagliostro | |
Miliardy Arsene’a Lupina |
Poniżej prześledzimy kolejne tomy z Arsene Lupinem.
Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz, 1907
Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz to pierwszy zbiór opowiadań Maurice’a Leblanca opowiadający o przygodach Arsène’a Lupina, wydany 10 czerwca 1907 roku. Zawiera dziewięć historii przedstawiających postać. Każda z nich została opublikowana wcześniej we francuskim magazynie „Je sais tout”, przy czym pierwsze opowiadanie Uwięzienie Arsène’a Lupina ukazało się 15 lipca 1905 roku. Duże zainteresowanie skłoniło redakcję gazety do namówienia Leblanca do kontynuowania serii. Ciekawostką jest opowiadanie, w którym pojawia się angielski detektyw Herlock Sholmes (pierwotnie Sherlock Holmes; nazwisko zmienione po protestach Arthura Conan Doyle’a).
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-dzentleman-wlamywacz-p-555.html
Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes, 1908
Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes to zbiór dwóch opowiadań, w których słynny francuski włamywacz zmierzy się z nie mniej słynnym angielskim detektywem Herlockiem Sholmesem. Opowiadania po raz pierwszy pojawiły się w 1906 r. w gazecie „Je sais tout” jako Nowe przygody Arsène’a Lupina. W następnych latach Maurice Leblanc publikował kolejne wersje, z innymi zakończeniami. Herlock Sholmes oraz jego pomocnik Wilson to oczywiste nawiązania do bohaterów powieści Arthura Conan Doyle’a – Sherlocka Holmesa i doktora Watsona, które na początku XX w. odniosły ogromne sukcesy, także we Francji. Zresztą w pierwszej wersji opowiadań nazwiska te nie były przekręcone, ale ze względu na prawa autorskie Leblanc musiał je później zmienić.
W pierwszej historii, Jasnowłosa dama, trzy osoby okradzione przez Arsèna Lupina postanawiają sprowadzić z Londynu słynnego detektywa Herlocka Sholmesa do rozwiązania zagadek kradzieży cennych przedmiotów. Sholmes wypowiada wojnę Lupinowi. W drugiej historii, Żydowska lampka, okradziony baron wzywa Herlocka Sholmesa na pomoc po zginięciu tajemniczej żydowskiej lampki z jego zbiorów. W sprawę również zamieszany jest Arsène Lupin, który szczerze odradza Sholmesowi angażowanie się w tę sprawę. Jak zakończą się pojedynki włamywacza i detektywa?
Wydrążona iglica, 1909
Tym razem Arsène Lupin zmierzy się z Izydorem Beautrelet, młodym, ale utalentowanym detektywem amatorem, uczniem liceum, sprawiającym jednak znaczne kłopoty słynnemu złodziejowi. Historia zaczyna się od tajemniczej kradzieży obrazów Rubensa, należących do hrabiego Gesvres. Jedynie młody licealista jest w stanie dociec, jak to się stało, że obrazy skradziono, chociaż są na miejscu. Prawdziwa gra toczy się jednak o legendarną Wydrążoną Iglicę, miejsce ukrytej fortuny królów Francji, do której dobrał się Arsène Lupin. A także o młodą pannę Saint-Veran, ukochaną Lupina. Czy porzuci on dla niej dotychczasowe rzemiosło i zgromadzone skarby?
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-wydrazona-iglica-arsene-lupin-p-558.html
813, 1910
813 jest uznawana za jedną z najlepszych powieści z serii Arsene Lupin. Znany milioner Rudolf Kesselbach jest na tropie wielkiej tajemnicy, która może mu przynieść nie tylko pieniądze, ale i władzę. Nikt poza nim i tajemniczym panem Steinwegiem nie wie o co chodzi. W międzyczasie Arsène Lupin odwiedza milionera, kradnie mu pieniądze i wpada również na trop tej zagadki – tyle, że początkowo nic o niej nie wie. Jakie jest zdziwienie opinii publicznej, kiedy następnego dnia Kesselbach zostaje znaleziony zamordowany z kartką informującą, że zrobił to Arsène Lupin. Słynny włamywacz musi jednocześnie uciekać i bronić się przed zarzutami. Tymczasem zamordowane zostają dwie kolejne osoby, które przebywały w tym samym hotelu co Kesselbach i najwyraźniej poznały tożsamość mordercy. Arsène’a Lupina czeka walka z najtrudniejszym przeciwnikiem, jakiego mógł sobie wyobrazić.
https://strefakryminalu.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-813/
Kryształowy korek, 1912
Podczas włamania do domu posła Daubrecqa dochodzi do przestępstwa, a dwóch wspólników Arsène’a Lupina zostaje zatrzymanych przez policję. Jeden jest winny morderstwa, drugi niewinny, ale obaj zostaną skazani na śmierć. Lupin stara się uwolnić ofiarę pomyłki sądowej, ale walczy z bezwzględnym szantażystą Daubrecq’iem, który posiada tajemniczy dokument pozwalający mu sterować władzami republiki oraz policją. Rozpoczyna się gra między Daubrecqiem a Lupinem, przy czym ten drugi nie zna do końca jej zasad. Jaką rolę w tej historii odegra tajemnicza kobieta o stalowych oczach?
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-krysztalowy-korek-p-587.html
Zwierzenia Arsène’a Lupina, 1913
Zwierzenia Arsène’a Lupina to zbiór opowiadań przedstawiających kolejne przygody Arsène’a Lupina, dżentelmena-włamywacza. W tym tomie Maurice Leblanc wrócił do lżejszych opowiadań, w stylu tych z pierwszego tytułu serii, Arsène Lupin, dżentelmen-włamywacz. Opowiadania ukazywały się w „Je sais tout” od kwietnia 1911 do 1913 roku. Znajdziemy tu czarującego Lupina, takiego jakim poznaliśmy go na początku, ale także w jego późniejszej wersji, gdzie popełnia błędy, a nawet stoi na straconych pozycjach i jest ratowany przez przypadek. W wielu opowiadaniach słynny francuski złodziej nadal ujmuje przenikliwością umysłu i przebiegliwością swoich planów.
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-zwierzenia-arsenea-lupina-p-591.html
Odłamek pocisku, 1916
Jest to powieść, w której pierwotnie nie występował Arsene Lupin, dopiero w drugim wydaniu został do niej „dopisany”. Bardzo dobra powieść z czasów I wojny światowej.
Kilka kilometrów od granicy z Niemcami, niedaleko małego lotaryńskiego miasteczka Corvingy, znajduje się zamek Ornequin. W lipcu 1914 roku przybyli tam nowożeńcy Paul i Elizabeth Delroze. Po śmierci hrabiny Hermine, żony hrabiego Andeville i matki Elżbiety, zamek został opuszczony. Podczas pobytu w zamku Paul dokonuje straszliwego odkrycia tożsamości mordercy jego ojca sprzed kilkunastu lat. W żołnierskim mundurze francuskiego sierżanta próbuje rozwikłać niezwykle trudną zagadkę. Może liczyć na pomoc słynnego Arsène Lupina, który został dodany dopiero do drugiego wydania powieści z 1923 r.
https://strefakryminalu.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-odlamek-pocisku-leclat-dobus-1914-23/
Złoty trójkąt, 1918
Kapitan Patrycjusz Belval, kaleka wojenny, udaremnia próbę porwania pielęgniarki znanej pod pseudonimem Mateczki Koralii. Zakochany w młodej kobiecie wkrótce odkrywa, że jest ona mężatką. Niebawem jej mąż jest torturowany przez swoich wspólników, a następnie sekretarz znajduje jego martwe ciało. Zbrodnia jest powiązana ze spiskiem mającym na celu opróżnienie Francji z jej rezerw złota w czasie pierwszej wojny światowej. Jednocześnie Belval i Koralia odkrywają, że mają dwie pasujące do siebie części ametystu, a w jednym z albumów ich zdjęcia są zestawione razem. Jaka tajemnica łączy tych dwoje ludzi? Belval przez swego podwładnego wzywa na pomoc Arsène Lupina, który według powszechnego mniemania nie żyje.
Jest to jedna z lepszych powieści serii Arsene Lupin, pierwotnie wydana w dwóch tomach.
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-zloty-trojkat-p-593.html
Wyspa trzydziestu trumien, 1919
Kolejna powieść dwuczęściowa. Naszym zdaniem jedna z lepszych w cyklu Arsene Lupin. Wprowadzone są tutaj elementy thrillera oraz szczypta mistycyzmu. Powieść wydaje się niesamowicie współcześnie skonstruowana i bardzo dobrze opiera się upływowi czasu.
Akcja powieści toczy się we Francji w 1917 roku, w czasie I wojny światowej. Bohaterką opowieści jest Véronique d’Hergemont. Czternaście lat wcześniej, w 1903 roku, jej ojciec, profesor Antoine d’Hergemont, porwał jej dziecko, a ona otrzymała potem wiadomość, że oboje utopili się w morzu. Była to zemsta jej ojca za małżeństwo Véronique z hrabią Vorskim, niby Polakiem z pochodzenia. Podczas oglądania pewnego filmu, Véronique zauważa swój podpis z dzieciństwa „V d’H” tajemniczo wypisany na ścianie chaty w tle sceny. Jej wizyta w miejscu kręcenia filmu pogłębia tajemnicę, ale również dostarcza dalszych wskazówek, które kierują ją w stronę dawno zaginionych krewnych i kolejnych zagadek. Znajduje ona proroctwo: „Cztery kobiety na krzyżu, kamień Boga, który daje życie lub śmierć. Trzydzieści ofiar na trzydzieści trumien”. Kiedy Véronique przybywa na wyspę Sarek, przepowiednia się spełnia. Wielu ludzi umiera straszliwą śmiercią, dokładnie tak, jak w przepowiedni. Véronique musi stawić sama czoła nadprzyrodzonym siłom. Wydaje się, że rozwiązanie tajemnicy wyspy Sarek będzie wymagało usług pewnego szczególnego człowieka…
Zęby tygrysa, 1921
Jedna z najlepszych powieści (a może najlepsza?) z Arsène Lupin, napisana tuż przed I wojną światową i wydana w języku angielskim w 1914 r., a dopiero w 1921 r. w zmienionej wersji pojawiła się w języku francuskim. Jest to również najgrubsza powieść cyklu, wydana pierwotnie oraz obecnie w dwóch tomach.
Arsène Lupin jest powszechnie uważany za zmarłego. Zginął w wyniku pożaru razem z hrabiną Kesselbach. Tymczasem u prefekta w Paryżu pojawia się tajemniczy don Luis Perenna, Hiszpan z pochodzenia, przyjaciel zmarłego niedawno Kosmy Morningtona, który zostawił gigantyczny majątek wart 400 milionów franków. Z tego do odziedziczenia przez rodzinę jest połowa. Problem w tym, że zmarły nie miał dzieci, a nie ma także żadnych kontaktów z innymi członkami dziedziczącej rodziny Roussel. W przypadku ich nie znalezienia, 200 milionów franków przypadnie… don Luis Perennie. Tymczasem rodzina odnajduje się, jednak jej dwaj przedstawiciele mają umrzeć w ciągu doby… Informację o tym przynosi prefektowi inspektor Verot, który sam wkrótce umiera otruty trucizną.
Wydanie ilustrowane
Osiem uderzeń zegara, 1923
Osiem uderzeń zegara to kolejny zbiór opowiadań z Arsène Lupinem, o przepraszam, księciem Rèninem w roli głównej. Tym razem swoje przygody będzie przeżywał on razem z piękną Hortense Daniel, którą już w pierwszym rozdziale wybrał na aktualny obiekt swoich uczuć. Hortense będzie mu towarzyszyć oraz pomagać w tajemniczych sprawach, m.in. młodzieńca o dwóch matkach, tropieniu gwiazd filmowych, śledzeniu przeszłości niezwykle udanego małżeństwa, które okazało się jednak nie aż tak udane, oraz rozwiązaniu zagadki dwóch trupów na wieży w pewnym zamku. Tym razem Arsène Lupin zmierzy się również z seryjnym mordercą, który zabija swoje ofiary ciosem siekierą w głowę w określonych odstępach czasu. Wszystkie opowiadania prezentujemy w nowym tłumaczeniu.
Hrabina Cagliostro, 1924
Powieść z czasów młodości Arsene Lupina, z istotnym wątkiem miłosnym.
Hrabina Cagliostro opowiada o pierwszych doświadczeniach złodziejskich i miłosnych Arsène’a Lupina. Ukazywała się w odcinkach od końca 1923 do początku 1924 r. w „Le Journal”.
Arsène Lupin, młody kochanek Klaryssy d’Étigues, ratuje pewną Józefinę Balsamo, którą ojciec i kuzyn Klaryssy próbowali zabić na rozkaz ich szantażysty Beaumagnana. Ten zaś i dwunastu przyjaciół oskarżają ją, iż ma około 106 lat, ale wygląda na 30, uważają, że jest złodziejką i morderczynią, która zabiła trzech ich towarzyszy. Ponadto Józefina Balsamo ma korzystać z sekretu długiego życia i młodości Cagliostra. Arsène Lupin staje się niejako uzależniony od jej urody. Postanawia współdziałać z rzekomą złodziejką i dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Gra jednak nie toczy się tylko o honor, ale także o znacznie większą i bardziej mierzalną stawkę.
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-hrabina-cagliostro-p-592.html
Płaszcz Arsene’a Lupina, 1924-26
W 1924 r. Maurice Leblanc napisał tekst Ząb Herkulesa Petitgrisa, który dwa lata później przerobił na Płaszcz Arsène’a Lupina, oba je prezentujemy. Herkules Petitgris jest policyjnym śledczym wysłanym przez przewodniczącego Rady, aby pomóc ministrowi Jeanowi Rouxvalowi w rozwiązaniu tajemnicy ściśle związanej z państwem i armią. Chodzi o domniemanie wykradzenia zwłok z jednego z cmentarzy i wstawienia ich do grobu Nieznanego Żołnierza koło Łuku Triumfalnego w Paryżu.
Zielonooka panna, 1927
Podczas spaceru ulicami Paryża, Arsène Lupin (alias Raoul de Limésy) nagle znajduje się za mężczyzną, który śledzi blondwłosą, niebieskooką angielską turystkę… Później, w cukierni na Bulwarze Haussmanna, zauważa przy stoliku młodą kobietę o blond włosach i zielonych oczach… Nie ma on pojęcia o wielu przygodach, które go czekają. Już niebawem podążając za Angielką Raoul stanie się świadkiem okrutnej zbrodni i stanie twarzą w twarz z nieprzebierającymi w środkach przestępcami, a także żądnym zemsty komisarzem Marescalem.
Nowe tłumaczenie.
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-zielonooka-panna-p-674.html
Agencja Barnett i Spółka, 1928
Nasz ulubiony, niezwykle błyskotliwy tom opowiadań.
Agencja Barnett i Spółka to kolejny, niezwykle udany zbiór opowiadań z Arsène Lupinem w roli głównej. Tym razem włamywacz przybiera tożsamość kapryśnego prywatnego detektywa Jima Barnetta, który nie waha się okradać swoich klientów ani ściganych przez siebie bandytów, oficjalnie jednak pracuje za darmo. W śledztwach pomaga mu młody inspektor Théodore Béchoux, protegowany odwiecznego przeciwnika Lupina, inspektora Ganimarda. Béchoux jednak szybko zaczyna wątpić w uczciwość swojego wspólnika.
Opowiadania w tym zbiorze są pełne humoru oraz przemyślnych zbrodni, które wyjaśnić może, jak zauważa jeden z przestępców, tylko Arsène Lupin.
Zbiór zawiera dziesięć opowiadań, w tym Szmaragdowy kaboszon oraz nigdy nie publikowane wcześniej opowiadanie Most, który runął, pochodzące z amerykańskiej edycji Agencji Barnett i spółki.
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-agencja-barnett-i-spolka-p-669.html
Tajemnicze domostwo, 1929
W Operze paryskiej podczas pokazu mody dochodzi do porwania: piękna śpiewaczka Régine Aubry zostaje zabrana przez dwóch osobników do niezidentyfikowanego domu, a następnie pozbawiona swojego diamentowego gorsetu. Po kradzieży zostaje wypuszczona na wolność, oczywiście bez biżuterii, ku niezadowoleniu oszukanego handlarza diamentami Van Houbena, który zaprojektował i sfinansował suknię.
Jakiś czas później ma miejsce dziwna powtórka wydarzeń. Mała modelka o skromnym pochodzeniu, Arlette, zostaje porwana przez tych samych ludzi i zabrana w to samo miejsce. Udaje jej się uciec. Jeden z zalotników Arlette, baron Jean d’Enneris (alias Arsène Lupin) postanawia zbadać sprawę. W towarzystwie podejrzliwego brygadiera Béchoux, pozbawionego skrupułów Van Houbena i dwóch pięknych młodych kobiet, d’Enneris szybko dostrzega, że ślady prowadzą go do szacownej rezydencji hrabiego Mélamare. Régine i Arlette rozpoznają to miejsce, hrabia zostaje aresztowany, a jego siostra ucieka z pomocą Lupina: sprawa wydaje się być pozornie rozwikłana.
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-tajemnicze-domostwo-p-682.html
Niesamowity dwór, 1931
W tej powieści Arsene Lupin jest już detektywem do spraw specjalnych.
Wracając późno z teatru pewnego sierpniowego wieczoru, wicehrabia Raoul d’Avenac, alias Arsène Lupin, odkrywa, że ktoś jest w jego mieszkaniu. Tam spotyka czekającą na niego młodą kobietę, Katarzynę Montessieux. Kobieta wydaje się przestraszona różnymi wydarzeniami, które miały miejsce w ostatnim czasie. Słysząc o Raoulu d’Avenac, pomyślała, że może jej pomóc i weszła do jego domu. Podczas ich rozmowy, brygadier Teodor Béchoux, stary znajomy włamywacza, dzwoni do swojego przyjaciela z regionu Normandii, gdzie przebywa na rekonwalescencji, aby poprosić go o pomoc w skomplikowanej sprawie morderstwa niejakiego Guercina, po którym nastąpiło niepokojące zaginięcie. Obydwie sprawy wiążą się ze sobą. Raoul d’Avenac rusza rozwiązać zagadkę Barre-y-va.
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-niesamowity-dwor-p-606.html
Dwa uśmiechy jednej pani, 1933
Nadinspektor Gorgeret jest na tropie Klary Blondynki, kochanki Dużego Paula, znanego bandyty. Ładna, elegancka, falujące blond włosy, niebieskie oczy, między 20 a 25 rokiem życia, to opis, który nie pozostawi obojętnym pewnego Monsieur Raoula. Niezwykłym zrządzeniem losu ta młoda kobieta dzwoni do jego drzwi przez pomyłkę, ponieważ chciała zobaczyć się z mieszkańcem piętra wyżej, markizem Jeanem d’Erlemont. Gorgeret również nie jest daleko w tyle i dzwoni do tych samych drzwi, ale to nie jest problem dla Raoula, który nigdy nie daje się zaskoczyć i może sprawić, że piękna kobieta ucieknie. Arsène Lupin, który ma już na miejscu wspólnika, Courville’a, jest bardzo zainteresowany bogactwem rodziny Erlemont, jak i oczywiście Klarą Blondynką vel Antoniną, bo tak każe czasem siebie ona nazywać.
Inspektor Victor z brygady obyczajowej, 1933
Tym razem głównym bohaterem książki jest urzędnik policyjny, inspektor Victor Hautin z brygady obyczajowej. Dość niezwykle staje się on świadkiem napadu i rozpoczyna poszukiwania skradzionych obligacji obronnych z banku w Strasburgu. Niebawem okazuje się, że złodziej okrada złodzieja i obligacje ciągle uciekają dzielnemu inspektorowi. Przypuszczalnie ich kradzież ma związek z nowymi działaniami Arsène’a Lupina. Pojedynek inspektora Victora ze słynnym włamywaczem staje się w końcu nieunikniony. Kto wygra tę walkę?
Zemsta hrabiny Cagliostro, 1935
Jest to ostatnia powieść z serii Arsene Lupin, która ukazała się za życia Maurice Leblanca.
W banku krótkowzroczny pan liczy paczki z pieniędzmi. Pewien bystry dżentelmen obserwuje go z zainteresowaniem, jakie wzbudza w nim każda ładna sumka pieniędzy przechodząca w zasięgu jego ręki. Ten dżentelmen nazywa się Raoul d’Averny, alias Arsène Lupin. Postanawia zastosować swoją stałą metodę, tj. śledzić mężczyznę do jego domu i przyczaić się w pobliżu, przed podjęciem właściwych działań.
Ale pogoń za tym łupem zaprowadzi Arsène’a Lupina o wiele dalej niż podejrzewa, w dramat, gdzie miłość łączy się z nienawiścią, a zemsta czai się na każdym kroku.
https://www.wydawnictwocm.pl/maurice-leblanc-arsene-lupin-zemsta-hrabiny-cagliostro-p-670.html
Miliardy Arsene’a Lupina, 1939
Patricia, młoda Amerykanka, jest asystentką Jamesa Mac Allermy’ego bardzo cenioną przez swojego szefa. W wyniku romansu z jego synem Patricia zostaje samotną matką, ale obecność jej małego dziecka, Rodolphe, daje jej odwagę, aby stawić czoła życiu. Jednak wydarza się coś, co nadaje jemu inny obrót.
Pewnego wieczoru zostaje zaatakowana na terenie firmy przez mężczyznę zwanego „The Rough”. Ratuje ją człowiek o uspokajającej sile i spokoju, którego ona również nie zna, ale któremu bandyta, zdumiony swoją wyższością, zadaje dziwne dla niej pytanie: „Czy pan przypadkiem nie jest Arsène Lupin?”
Dlaczego słynny dżentelmen włamywacz jest w Ameryce? Dlaczego po tajemniczym nocnym spotkaniu jedenastu mężczyzn Mac Allermy i jego prawnik biznesowy zostają zamordowani? Czy rzeczywiście tym razem to Arsène Lupin będzie musiał bronić zgromadzonych przez siebie miliardów franków?