Zenon Różański, Godzina trwogi (KPW 67)

Warszawa, rok 1938. Do komisarza Grota, wybitnego policjanta w warszawskim Urzędzie Śledczym przychodzi anonim, w którym tajemniczy Ekscentryk deklaruje, że wysadzi w powietrze pociąg Warszawa-Paryż. Będzie w wagonie i życzy sobie, aby byli tam również policjanci. Zastrzega jednakże, że nikt nie może opuścić pociągu, a gdy tak się stanie, przeniesie bombę gdzie indziej, tylko tym razem już nie powie gdzie. Komisarz postanawia wziąć do tej trudnej sprawy swojego rywala w policji, równie uzdolnionego komisarza Wroczyńskiego. Policjanci wsiadają do wagonu z rzekomą bombą i rozpoczynają jej poszukiwania. 
Akcja tej powieści dzieje się w zawrotnym tempie.

Kryminały przedwojennej Warszawy – tom 67. 
Wydawnie ilustrowane

Fragment książki:
Szanowny Panie Komisarzu!
Uprzejmie zawiadamiam, że gwoli rozrywki postanowiłem dzisiejszej nocy wysadzić w powietrze jeden z wagonów pociągu pospiesznego Warszawa-Paryż. Dla ułatwienia Panu pracy informuję, że pociąg ten odchodzi o 10.50 z Dworca Centralnego. Obiektem mojego zainteresowania będzie pierwszy wagon klasy II, licząc od końca pociągu do parowozu. Będę w nim osobiście i punktualnie o północy. Według czasu kolejowego (zegar na peronie) pozwolę sobie wysadzić wagon w powietrze. 
Uprzejmie nadmieniam, że wszelkie rewidowania pasażerów, sprawdzanie tożsamości itp., zmuszą mnie do zajęcia miejsca w innym wagonie. Kto wsiądzie do tego wagonu, musi w nim do końca pozostać. A Pan ma możność obronienia ich życia. Słyszałem, że jest pan jednym z najzdolniejszych kryminologów naszej policji i doznaję pewnej emocji na myśl, że wkrótce się spotkamy. 
Do miłego więc zobaczenia.
Ekscentryk.

https://www.wydawnictwocm.pl/zenon-rozanski-godzina-trwogi-wydanie-ilustrowanie-kpw-67-p-428.html