Henryk Nagiel, Tajemnice Nalewek (KPW 3)

Kryminał rozgrywający się na Nalewkach w Warszawie w środowisku żydowskich kupców i bankierów. Jedna z pierwszych powieści kryminalnych w Europie i w ogóle na świecie (1888 rok!). Rok 1877. W warszawskim banku Ejteles i S-ka zostaje popełnione przestępstwo. Znika kasjer Halberson i 300 tysięcy rubli. To dopiero początek szerokiej plątaniny kryminalnych wydarzeń, w której udział wezmą żydowscy handlarze, bankierzy i policjanci. Tłem będzie nieistniejąca dziś ulica Nalewki.

Fragment książki:

Po chwili szmer ustał. Wszędzie panowała cisza. Ajent musiał się omylić. Znów zamierzał się podnieść. Przykuło go do miejsca nowe wrażenie akustyczne. Zdawało mu się, że przyciskając ucho do ściany, słyszy jak gdyby daleki, stłumiony szmer, niby turkot naładowanego wozu, niby odgłosy gromu, ginące gdzieś w przestrzeni, niby ciężki oddech jakiejś maszyny.

„Fryga” zadrżał cały. Podniósł się. Próbował wspiąć się na kamienie, ażeby lepiej słyszeć ów daleki, dochodzący jak gdyby spod ziemi odgłos.Wtem parę kamieni usunęło się pod nim. Upadł i uderzył o ścianę. Uczuł dotkliwy ból. W tej chwili doznał nowego wrażenia. Zdawało mu się, że gdzieś spada… Ściana usuwała się pod nim.

https://www.wydawnictwocm.pl/henryk-nagiel-tajemnice-nalewek-p-50.html

Wyróżnienia:

4. miejsce wśród tomów 1-20 „Kryminałów przedwojennej Warszawy” wg portalu Zapomniana Biblioteka:

http://www.zapomnianabiblioteka.pl/search/label/ranking%20krymina%C5%82%C3%B3w%20retro

Recenzje:

http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2015/04/tajemnice-nalewek.htmlhttp://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=662334

Ciekawostki:

  • W 1921 r. powstał film Tajemnice Nalewek na podstawie książki. Niestety nie zachował się do naszych czasów. Więcej informacji: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=22185
  • Przed wojną książka wydana była trzy razy: w 1888, 1911 i 1926 r. Świadczy to o jej sporej popularności także w dwudziestoleciu międzywojennym. Edycje z tego czasu były wielotomowe.