Piotr Godek, Kartel stalowy (KPW 81)

Warszawa, lata 30. XX w. Zorika Wiesnowska pracuje jako sekretarka w kartelu stalowym. Podkochuje się w niej dyrektor, jego siostrzeniec i radca prawny zakładu. Na spotkaniu z okazji jubileuszu jej pracy obecni są: Zorika, dyrektor oraz jego siostrzeniec. Dyrektor uskarża się na ból głowy. Po wypiciu kawy przewraca się i umiera. Czy za jego śmierć odpowiedzialny jest ktoś ze współbiesiadników? Jak się okazuje, dziedziczy po nim zarówno siostrzeniec Wanicz, jak i Zorika. W jej torebce prowadzący śledztwo prokurator Karyna znajduje buteleczkę trucizny, jaką zażył dyrektor Boroński. Czy piękna i tajemnicza sekretarka jest winna jego śmierci? Nie wierzy w to prokurator, któremu Zorika także wpadła w oko.
Kartel stalowy to typowy kryminał zamkniętego kręgu, klasyka gatunku.

81. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy
Fragment książki:

– Niedobrze się dzisiaj czuję – powiedział cicho Boroński.
– Wracajmy do domu – zaproponowała z żywością Zorika. Pan dyrektor rzeczywiście wygląda źle. Ale przedtem wypijemy trochę czarnej kawy. Pan jest na pewno zmęczony i czarna kawa zrobi panu doskonale.
– Niech będzie czarna kawa – zgodził się Boroński.
Wkrótce kelner przyniósł maszynkę i Zorika przysunęła Borońskiemu maleńką filiżankę napełnioną czarnym, wonnym płynem.
– Nie powiem, aby czarna kawa miała tak dobrze działać na moje serce – zauważył żartobliwie, podnosząc do ust filiżankę – ale z twoich ślicznych łapek przyjąłbym nawet truciznę.
Wypił kilka łyków i odstawił filiżankę.
– Czy panu lepiej? – spytała troskliwie Zorika.
Ale Boroński schwycił się rękoma za gardło, pragnąc rozerwać duszący go kołnierzyk, i nieprzytomny upadł na podłogę.

https://www.wydawnictwocm.pl/piotr-godek-kartel-stalowy-kpw-81-p-498.html