Daniel Bachrach, Król sutenerów Rozenberg działa (KPW 41)

Warszawa, Kijów, Londyn, drugie i trzecie dziesięciolecie XX w. Daniel Bachrach jest jednym z najlepszych detektywów w służbie policji kryminalnej, nazywany (później) polskim Sherlockiem Holmesem. Rozpracowuje większość spraw powierzonych mu przez Naczelnika Ludwika Kurnatowskiego. 

W tym tomie prezentujemy trzynaście prowadzonych przez niego akcji, w tym walkę z żydowskim królem sutenerów Rozenbergiem, a także pomoc Bachracha dla policji londyńskiej oraz kijowskiej. Bachrach znalazł także trop fałszerzy polskich pieniędzy, zarówno pod Warszawą, jak i w niemieckim Wiesbaden. Wszystkie opowiadania zostały oparte na faktach i stanowią dokumentację pracy polskiej policji w początkach XX wieku.

Oparte na faktach

Fragment książki:

– Rozenbaum, Rozenbaum… – pomyślałem sobie. Czyżby nie był on identyczny z moim starym znajomym Rozenbergiem? Wprawdzie rysopis się nie zgadzał, gdyż Rozenberg nie nosił szkieł i miał angielsko strzyżone wąsiki, ale nie było to znowu zbyt trudne zgolić wąsy i ubrać okulary. Na szczęście miałem jeszcze ze sobą przysłane mi z Warszawy fotografie, toteż okazałem je służbie hotelowej. Między fotografiami znajdowała się również i fotografia Rozenberga, lecz umyślnie nie zwróciłem im na nią uwagi, by ich nie zasugestionować i nie być mimo woli wprowadzony przez nich w błąd. Największym bowiem błędem organów policyjnych jest to, że pokazując fotografię przestępcy osobom zainteresowanym bardzo często zapytują, czy to nie ten i na sto wypadków, dziewięćdziesiąt osób, zasugestionowanych tym pytaniem, znajdują w okazanej im fotografii podobieństwo i odpowiadają potakująco, co wprowadza śledztwo na mylne ślady. 

Spis opowiadań:

Kradzież w kancelarii Sędziego Pokoju ………………… 5

Tajemnica pokoju numer 38 …………………………….. 14

Tajemnica pokoju numer 18 ……………………………….. 22

Tajemniczy bagaż …………………………………………… 47

Tajemnica domów schadzek …………………………….. 65

Król sutenerów Rozenberg działa …………………….. 79

„Wesoły Ignaś” ………………………………………………. 110

Międzynarodowa szajka fałszerzy ……………………. 124

Wykrycie fałszywych 1000-markówek w Żabieńcu 140

Podjęcie 35 000 złotych w P.K.O. na fałszywy czek 157

Fałszerze polskich banknotów w Wiesbaden …….. 164

Ludzie i ludziska …………………………………………… 172

Przez Atlantyk w pogoni za mordercą ……………….. 177

https://www.wydawnictwocm.pl/daniel-bachrach-krol-sutenerow-rozenberg-dziala-41-tom-p-249.html

2 thoughts on “Daniel Bachrach, Król sutenerów Rozenberg działa (KPW 41)

Comments are closed.