Adam Nasielski, Kapitan Irena (SPK 16)

Stany Zjednoczone, lata 30. XX w. Jim Dongan jest synem milionera, króla stali w Nowym Jorku. Ma wszystko, czego potrzebuje, w tym kilkanaście samochodów, własnego kierowcę oraz rezydencje. Pewnego razu na wybrzeżu podbiega do niego młodzieniec i wsuwa mu do kieszeni tajemniczą kartkę z adresem. Dongan udaje się na miejsce, tam początkowo biorą go za porucznika wywiadu, ale po chwili orientują się, że miała miejsce pomyłka. Dongan musi uciekać, by uratować swoje życie. Zgłasza się do amerykańskiego Navy Yard, którego częścią kieruje piękna i młoda kapitan Irena Chambers. Dongan włącza się w misję odnalezienia siedziby szajki obcego wywiadu.

16. tom serii Stary polski kryminał
Walka wywiadów

Fragment książki:
Jim musiał podziwiać sam siebie. Skonstatował ze zdumieniem, że wchodził w tajemniczą rolę dość gładko. „Panie poruczniku…”, to trzeba zapamiętać. Za nic w świecie nie zrezygnowałby w tej chwili z przygody. 
Bo nie znał jeszcze niebezpieczeństwa. 
– A więc, słucham pana. 
– Nie tu, panie poruczniku. Secret Service czuwa wszędzie. Wejdziemy do mojego mieszkania. 
– Zrozumiałe. Przedtem tylko wydam dyspozycję mojemu szoferowi. Czeka tam. 
Nie czekając na odpowiedź, podszedł spokojnie do Freda, i rzekł dobitnie, lecz cicho. 
– Masz mnie nazywać panem porucznikiem. Nic więcej, na razie. Wejdę z tym jegomościem do domu. Gdyby było gorąco, gwizdnę przez palce, jak zwykle. Wtedy przybiegniesz z pomocą. Sądzę jednak, że do tego nie dojdzie. Trzymaj się, Fred, i nie rób wstydu swojej cioci. 
– Rozkaz, panie poruczniku. 
Jim wrócił do tajemniczego nieznajomego. Jeszcze wciąż traktował całą przygodę jako lekkie urozmaicenie dnia, nie przypuszczając wcale, jakie poważne pociągnie ona za sobą konsekwencje. 

https://www.wydawnictwocm.pl/adam-nasielski-kapitan-irena-spk-16-p-739.html