Daniel Bachrach, Za kulisami kabaretu. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie (KPW 78)

Warszawa, Tarnów, Londyn, Kijów lata 1910-30. Szósta część wspomnień aspiranta Daniela Bachracha. W niniejszym tomie publikujemy aż jedenaście nieznanych wcześniej opowiadań. Tym razem aspirant warszawskiej policji przedstawi nam w kilku historiach, co działo się za kulisami polskich kabaretów w latach nastych i 20. Poznamy również historię zmartwychwstałego nieboszczyka i morderstwa w pociągu. Bachrach śledził szajkę oszustów na Krymie, jak również tropił zabójców rosyjskiego księcia w Londynie. Arcyciekawe jest opowiadanie o najbardziej przemyślanych kradzieżach biżuterii, z jakimi spotkał się polski policjant.

Kryminały przedwojennej Warszawy, tom 78.

Fragment jednego z opowiadań:
W czasie okupacji nadzwyczajnym powodzeniem cieszył się przybytek podkasanej muzy kabaret „Renesans” na Nowym Świecie. Właścicielką lokalu była znana w całej Warszawie Stamatti. Jakiej ona była narodowości, niemożliwe było stwierdzić. Sądząc z nazwiska, była to Włoszka, wtajemniczeni jednak twierdzili, że to Żydówka, rodem z Berdyczowa. Stałymi bywalcami kabaretu byli oficerowie niemieccy i jak fama głosiła, Stamatti uprawiać miała szpiegostwo na rzecz okupantów. Aczkolwiek nie można jej było niczego udowodnić, to jednakże po wyjściu okupantów, wysiedlona ona została z granic Polski i przeniosła się do Gdańska, gdzie po dzień dzisiejszy jest właścicielką małego kabaretu. Największą sensacją w „Renesansie” były występy znakomitej tancerki i śpiewaczki, Dolly Haas, przezwiskiem „Słowiczek”. Była to pięknie zbudowana kobieta, lat około dwudziestu trzech, niezwykłej urody blondynka, o czarnych jak węgiel oczach.

Spis opowiadań:

Zabójstwo królowej półświatka 5
Za kulisami Lupanaru 31
Zmartwychwstały nieboszczyk 59
Zbrodnia w pociągu pospiesznym 93
Zdradliwa rękawiczka 115
Z klasztoru do więzienia 129
Za kulisami kabaretu 151
Za kulisami kabaretu 2 177
Złodzieje biżuterii 201
Zręczni symulanci 211
Z tajników arystokracji 235

https://www.wydawnictwocm.pl/daniel-bachrach-za-kulisami-kabaretu-sensacyjne-pamietniki-bylego-aspiranta-urzedu-sledczego-w-warszawie-t-vi-kpw-78-p-486.html

2 thoughts on “Daniel Bachrach, Za kulisami kabaretu. Sensacyjne pamiętniki byłego aspiranta Urzędu Śledczego w Warszawie (KPW 78)

Comments are closed.